Православна церква України оголосила про перехід на новий календар з 1 вересня

ДУМКИ

Православна церква України в середу, 24 травня, провела архиєрейський собор, де зібралися всі єпископи, який затвердив її перехід на новоюліанський календар. Це означає, що дати святкування нерухомих свят зміняться, пише BBC.

Про рішення архиєрейського собору стало відомо о 13:00 після його завершення. За нього проголосували майже всі єпископи. Проти проголосував лише один, ще один – утримався.

Перехід ПЦУ на новий календар відбудеться з 1 вересня – саме тоді починається новий рік церковного календаря за григоріанським календарем. Таким чином Різдво парафіяни ПЦУ відзначатимуть 25 грудня, а не 7 січня. Так само змістяться й інші свята, дати яких – сталі: наприклад, Покрова буде 1 жовтня, Водохреще – 6 січня, а Миколая – 6 грудня.

Для парафій буде передбачено перехідний період, впродовж якого вони зможуть ще залишатись на попередньому календарі, однак чітких термінів він не має.

Формально потім перехід ще має затвердити помісний собор церкви 27 липня 2023 року за участю мирян. Проте, як заявили предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній та низка інших єпископів, питання вже вирішене, з 1 вересня перехід буде.

Нагадаємо, раніше аналогічне рішення про перехід на новий календар з 1 вересня ухвалила УГКЦ. В обох випадках йдеться про зміну дат лише нерухомих свят, тоді як свята, які мають рухомі дати і прив’язані до дати святкування Великодня (Пасхалія) відзначатимуть як і раніше. Йдеться, наприклад, про Вознесіння та Трійцю. Такий перехід зі старого юліанського календаря на новий без врахування Великодня називають новоюліанським календарем. Саме так робили і православні церкви Європи, які також зберегли різний підхід до вирахування Великодня з церквами григоріанського календаря.

Зазначимо, що 14 жовтня (попередня дата Покрови) і 7 січня (попередня дата Різдва) в Україні є вихідними. Православна церква України звернеться до влади перенести державні свята, які були прив’язані до релігійних. Так, 14 жовтня в Україні відзначають День захисників і захисниць, а також день УПА. Це також стосується дня державності на день пам’яті святого Володимира 28 липня, а тепер це буде 15 липня.