Важко і небезпечно, але ми збираємо для вас перший врожай

УКРАЇНА

Кавуни на власному городі вирощує житель села Горбанівка, Петро Бержан. За його словами, цьогорічний урожай буде меншим, аніж торік, а ще — пізнішим на кілька тижнів. Про те, як ростуть та коли доспіють кавуни у нашому регіоні, чоловік розповів Суспільному.

Вирощуванням кавунів Петро Бержан займається понад 30 років. Під них виділив пів гектара. Каже, цьогоріч на урожай впливають пізні й тривалі дощі. Через надмірну вологу гниє зав’язь ягід.

“Ідуть у нас дощі три дні, немає погоди: зав’язь лежить на землі і чорніє, від того урожай буде пізнім і поганим. Тому, кажуть, на схилах садити, щоб вода стікала і зав’язь переходила у плід. Цьогоріч дощі пішли не вчасно, того року були у травні, а зараз — у липні”, — розповідає Петро Бержан.

Як вирощують кавуни на Вінниччині

Фото: Суспільне Вінниця

Аби зберегти урожай баштанних, разом із онуками підіймають зав’язь, щоб вона не лежала на мокрій землі. Онук Кирило каже: дідові кавуни любить, бо вони у нього найкращі і найсмачніші. Тому допомагає із задоволенням.

“Допомагаю, як можу, щоб плід гарно дозрівав. Багато сапали, бо дощі. Домашні кавуни смачніші за магазині”, — каже Кирило.

Сам господар розповідає, що кавуни у нього “голландські”. Вирощувати їх розпочинає із квітня. Тоді сіє ягоди на розсаду, через місяць — у відкритий ґрунт. Цьогоріч кавуни на його полі доспіють наприкінці серпня, каже Петро Бержан.

“Це один із сортів, який не потребує нічого. Гербіцидів немає, все сапали. У нас є в ґрунті усе, що потрібно: і глина, і мікродобрива. Шкідника немає, але є хвороби — фузаріоз. Буває і своє насіння збираю з кавунів на наступний рік, щоб не купувати. А потім знову обновляю”, — каже Петро Бержан.

Як вирощують кавуни на Вінниччині

Фото: Суспільне Вінниця

Найбільша ягода, яку виростив Петро Бержан — 12 кілограмів. А так середня вага його кавунів — від 5 до 8 кілограмів. Кавуни не продає. Врожай роздає родичам та друзям. Із початку повномасштабного вторгнення баштанні також передає бійцям у шпиталі, аби ті посмакували домашнім.