Українцям роздадуть енергозберігаючі лампи: це може врятувати від кризи

УКРАЇНА

Українцям найближчими днями обіцяють роздати 50 млн LED-ламп. Їх надасть Єврокомісія, яка оцінила можливий результат економії від такого кроку в розмірі однієї гігават*год.

Про те, чи дійсно такий крок допоможе Україні та як забезпечити всіх енергоефективними лампами.

На лампочках справді можна заощадити так багато електроенергії?

В Україні ніхто не проводив дослідження та не має даних про те, скільки сімей використовує лампи розжарювання, тож оцінити масштаби економії для всієї країни складно. Проте, як розповідає голова Асоціації енергоаудиторів Вадим Литвин, для конкретної родини – це найпростіший і найвідчутніший спосіб заощаджувати на комуналці.

За підрахунками, якщо ви на день користуєтеся 5 лампами розжарювання приблизно по 5 годин кожна, за місяць тільки на освітлення використовується 75 кВт*год. Якщо всі ці лампи замінити хоча б на світлодіодні, економія становитиме 66 кВт*год на місяць. При цьому на заміну доведеться витратити лише 135 грн. А щомісячна економія буде на рівні 110 грн.

Заміна 50 млн ламп дійсно може дозволити щомісяця економити величезну кількість електроенергії. У своєму Twitter голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що економія становитиме 1 гігават*год електроенергії (відповідає обсягам генерації однієї АЕС).

Але для того, щоб досягти такої економії, доведеться створити логістику, за якої енергоефективну лампу отримає кожен, хто її потребує. Йдеться і про приватний сектор, і про багатоквартирні будинки, і про школи, лікарні тощо.

Експерт у сфері ЖКГ Олег Попенко розповідає: цілком можливо, що реальна потреба у лампах справді становить 50 млн штук. І хоча точних розрахунків, опитувань та досліджень ніхто не проводив, експерт приблизно розрахував потребу. Так, за його словами, лише на потреби Києва необхідно щонайменше 5 млн LED-ламп.

“Ми говоримо не лише про українців, а й про місця загального користування. Вони якраз і освітлюються лампами розжарювання. У нас із вами десь плюс-мінус 150-160 тис. багатоквартирних будинків. Близько 20 тис. пошкоджено чи знищено. І в цих 130 тис. будинків, що залишилися, потрібно встановлювати LED-лампи. У нас приблизно 520 тис. під’їздів. І помножимо на 5. Це буде 2 млн точок, де потрібно замінити лампи”, – каже Попенко.

Однак для масштабної заміни необхідно створити велику логістику:

у багатоквартирних будинках та квартирах заміну ламп можна зробити за допомогою ОСББ, керуючих компаній;

у приватних будинках – за допомогою місцевого самоврядування;

у громадських будинках – за допомогою органів місцевої влади.

“Ми всі уважно вислухали президента Зеленського, який звернувся до міжнародної спільноти щодо надання 50 млн LED-ламп для українських будинків. Вони важливі, тому що на 88% енергоефективніші за старі лампочки. Це надзвичайне енергозбереження. 50 млн LED-ламп, якщо їх встановлять, збережуть до 1 гігават*год електроенергії, що дорівнює річному видобутку однієї АЕС”, – заявила фон дер Ляєн.

І як змусити всіх українців поміняти лампочки?

Заміна лампочки на енергоефективні – вигідно насамперед для самого споживача. Головна проблема – ціна. Вона може бути в 20 разів вищою за звичайну. Лампу розжарювання можна купити за 4-8 грн, а енергоефективні можуть коштувати від 50 грн за штуку. І якщо для тих українців, які працюють, ця різниця може здатися незначною, то для пенсіонерів, українців, які залишилися без заробітку, це є суттєвою різницею.

Також можна знайти варіант системного рішення. Наприклад: законопроєкт про заборону ламп розжарювання. У такому разі вони зовсім зникнуть з ринку, а протягом пів року, коли вичерпаються запаси ламп і українці поступово замінять їх на енергоефективні, зовсім зникнуть з ужитку. Але перед таким рішенням, впевнений Попенко, потрібно забезпечити всіх українців можливістю отримати LED-лампи.

“Що роблять європейські держави? Вони компенсують вартість енергоефективних ламп для своїх громадян. Щоб людині було вигідніше купити енергоефективну. Просто так забороняти без альтернативи – неправильне рішення”, – каже експерт.

Безкоштовна роздача 50 млн енергоефективних ламп може стати першим кроком на шляху до повної відмови від ламп розжарювання. Розвинені країни вже давно дійшли такого рішення і не через проблеми в енергетики, а через бажання скоротити суми в платіжках. В Україні ж протягом десятиліть населення платить за електроенергію в рази менше за її реальну вартість і тому багато способів економії ігнорувалися.

“Щонайменше можна скоротити 10-15% енергоспоживання за рахунок порівняно недорогих заходів, які можуть досить швидко окупатися. Електроенергія у побуті, якщо ми подивимося на витрати, матиме близько 30% загального обсягу енергоспоживання. Все інше – опалення та гаряче водопостачання. Тут можна заощаджувати – і на рівні будинку, і на рівні квартири”, – розповідає Вадим Литвин.

Якщо кожен українець замінить усі лампи у своїй квартирі на енергоефективні, загальний розмір економії щонайменше частково дозволить скоротити дефіцит генерації. Від свідомого споживання залежить можливість забезпечити електроенергією всіх.

Джерело