Сивочолого понесло! Порошенко хоче 8 мільярдів: експрезидент повернувся на завод, який 5 років тому продав Тіriпку…

ДУМКИ

Завод “Кузня на Рибальскому” повертається до рук Петра Порошенка. П’ять років тому Порошенко, що працював президентом України, продав завод банкіру Сергію Тігіпку. Заявлена сума оборудки в 300 млн доларів виглядала занадто великою. У Тігіпка звісно що були такі гроші, питання чи варто було їх платити за невеликий завод. І от днями стало зрозуміло, що це було.

Історія з купівлею Сергієм Тигіпком акцій заводу “Кузня на Рибальському” у фондів тоді ще президента України Петра Порошенка та першого заступника голови фракції БПП у ВР Ігоря Кононенка наробила галасу в 2018 році. І от вона отримала продовження. 11 вересня господарський суд Києва визнав банкрутом ТОВ “Буд-Реновація”.

Незадовго до продажу заводу на цю компанію було виведено близько 180 000 квадратних метрів нерухомості “Кузні” на Рибальському острові. А кілька місяців тому, в червні 2023 року, господарський суд Київської області так само визнав банкрутом ще одне пов’язане з “Кузнею” ТОВ – “Ленд Девелопмент ЛТД Плюс”. Його основний актив — земельна ділянка площею 8,1 га на перетині вулиць Жилянської та Петлюри. Цю землю “Кузня” викупила у Київради за 190 млн грн для будівництва ТРЦ з паркінгом ще в 2012 році. Нарешті, в грудні 2022 року розпочалося банкрутство безпосередньо самого заводу “Кузня на Рибальському”, яке триває й досі.

Ці три банкрутства поєднані не тільки боржниками, але й кредиторами. До всіх трьох однакові вимоги заявили інвестиційний фонд “Прайм Ессетс Кепітал” Петра Порошенка (на суму 8,33 млрд грн), та фонд “Вік” Ігоря Кононенка (на суму 2,27 млрд грн).

Щоб зрозуміти, в яку гру грають експрезидент та його армійський товариш, треба згадати події п’ятирічної давнини. У вересні 2018 року тоді ще президент України Петро Порошенко анонсував продаж заводу “Кузня на Рибальському”, яким він володів спільно з Кононенко з середини 90-х. Покупцем в листопаді того ж року стала група ТАС ексзаступника голови Партії регіонів Сергія Тигіпка через кіпрську компанію Ewins Limited. ТАС одразу ж заявив, що не планує змінювати профіль та основні напрями розвитку цього заводу. На той момент “Кузня на Рибальському” активно освоювала державні оборонні замовлення, виробляючи броньовані катери, кулемети та гранатомети. Згодом стала відома сума купівлі, яка навіть в ті часи виглядала захмарною — “Прайм Ессетс Кепітал” Петра Порошенка продав 73,9% акцій заводу за 235,8 мільйонів доларів, “Вік” Ігоря Кононенка — 20,1% акцій за 64,2 мільйони доларів.

Щоправда, продавцям дісталось набагато менше. “Вік” отримав від компанії Тигіпка тільки початковий платіж в сумі 2,14 млн доларів, “Прайм Ессетс Кепітал” — 7,86 млн доларів. Основні ж суми від покупця мали надійти аж до листопада 2025 року. Угода була підписана за декілька місяців до президентських виборів. До того ж, новий власник навіть не змінив керівництво “Кузні”. На чолі компанії залишився Валерій Шандра, якого вважали довіреною особою Порошенка. Все це виглядало дуже підозріло.

Смішно, але вивести оборудку на чисту воду намагався одіозний ексзаступник голови Адміністрації Януковича Андрій Портнов. Цей фанатичний борець проти Порошенка в травні 2019 року навіть ініціював кримінальне провадження (його відкрило ДБР) з приводу “можливого ухилення від сплати податків та подальшої легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, під час продажу акцій “Кузні”. “На думку заявника, вищезазначена угода може бути формальною та фактично зміна власника не відбулася, а правочин з відчуження корпоративних прав був спрямований на приховування справжнього власника, що підтверджується тим, що сума правочину з продажу є дуже суттєвою — близько 300 млн доларів США, якими відповідно до відкритих джерел Сергій Тігіпко не міг володіти”, — вказано в матеріалах цієї справи. Бліда зірка Портнова швидко закотилася, а про кримінальне провадження ДБР немає ніякої інформації з середини минулого року.