Уже цього тижня Україна може отримати “зелене світло” на поставки американських касетних боєприпасів великої дальності ATACMS. Ці ракети в руках наших захисників змінять правила гри на фронті для українських військових.
Про терміни передачі вказаного озброєння заговорив колишній офіцер армії США і випускник Вест-Пойнта Ден Райс, пише Newsweek. Він посилався на розмови з “американськими керівниками й американцями, які мають забезпечити доставку ракет в Україну” (щоб подивитися відео, доскрольте до кінця новини).
Раніше Райс був спеціальним радником головнокомандувача ЗСУ генерала Валерія Залужного і консультував його в питаннях американської зброї, що може стати в пригоді українській армії на фронті. Тепер він активно займається просуванням ракетного озброєння для Києва.
“Отримання схвалення цього тижня для HIMARS DPICM (бойова частина ATACMS. – Ред.) змінить правила гри. Без жодних тренувань і змін вони, найімовірніше, будуть на полі бою вже наступного тижня, що матиме величезне значення. Коли ці ракети запускаються, вони долають звуковий бар’єр. Для мене це звук свободи”, – зазначив Райс.
Водночас, як пише Defence Express, проблема полягає у кількості вказаних боєприпасів на складах у США. ЗМІ пояснили, що у 2000-х роках у США почався процес із поступової відмови від використання касетних боєприпасів, їх почали модернізувати під осколково-фугасну бойову частину. Станом на 2007 рік в армії США було 1076 ракет М39.
Зауважимо, що ATACMS має дві версії ракети: з касетним спорядженням М39 та М39А1. Якщо взяти останні і порівняти їх зі Shtorm Shadow, які вже активно використовують ЗСУ, то у передачі американської ракети вже немає настільки критичної потреби.
Але зовсім інша річ, коли йдеться про касетне спорядження. Версія ракети М39 мала 560-кг касетну бойову частину, яка містила одразу 950 уражаючих елементів M74 та мала дальність у 165 км. Тепер лишається сподіватися на позитивне рішення американського уряду на їх постачання Україні.