З дитинства мріяв бути солдатом: сім фактів про “залізного генерала” Залужного, який святкує 50-річчя. Фото

ДУМКИ

Сьогодні, 8 липня, головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний відзначає День народження: “Залізному генералові” виповнюється 50 років. За день до ювілею він побував на передовій, аби подякувати захисникам на напрямках “Хортиця” та “Таврія” за звитягу та наближення неминучої та довгоочікуваної перемоги.

Легендарний український воєнначальник за час повномасштабної агресії встиг потрапити до сотні найвпливовіших людей світу, пожертувати успадкований мільйон доларів на українську армію, здобути світове визнання після блискучих перемог – і залишатися при цьому найстрашнішим кошмаром для окупантів, люблячим чоловіком для коханої дружини, авторитетним головнокомандувачем для українських воїнів і надією для українського народу. OBOZREVATEL зібрав сім яскравих фактів про Валерія Залужного.

Факт 1: мріяв стати військовим з дитинства.

Валерій Залужний народився у родині військовослужбовців у місті Звягель Житомирської області, тож дитинство майбутнього “залізного генерала” проходило у гарнізоні серед військових. Навчався у місцевій школі №9. І вже на першому ж уроці, відповідаючи на запитання вчительки, ким мріє стати, маленький Залужний сказав: “Я стану солдатом. Буду захищати нашу країну”.

З дитинства мріяв бути солдатом: сім фактів про "залізного генерала" Залужного, який святкує 50-річчя. Фото

Вчителі згадують, що в школі Валерій Залужний був не найстараннішим учнем. Отримавши атестат, він вступив до Новоград-Волинського машинобудівного технікуму –– згодом Залужний зізнаватиметься журналістам, що не знає, навіщо обрав цей навчальний заклад.

Закінчивши технікум з відзнакою у 1993 році, майбутній головком повернувся до давньої мрії – і вступив до Одеського інституту Сухопутних військ, де також отримав диплом з відзнакою. Однак навіть тоді навіть не уявляв, що свого час стане генералом.

З дитинства мріяв бути солдатом: сім фактів про "залізного генерала" Залужного, який святкує 50-річчя. Фото

Сходження по кар’єрних сходах Залужний розпочинав з самих перших щаблів: від командира взводу та роти до командира батальйону упродовж перших 8 років служби.

Далі було навчання у Національній академії оборони, яку закінчив у 2007 році, отримавши золоту медаль за вивчення застосування механізованих танкових об’єднань.

З 2007 по 2009 рік Залужний був начальником штабу, першим замкомандира 24 окремої механізованої бригади 13 армійського корпусу Сухопутних військ ЗСУ у Львівській області. З 2009 по 2012 – командував 51 окремою механізованою бригадою.

А у 2014 році Залужний став найкращим випускником оперативно-стратегічного рівня підготовки Національного університету оборони України ім. Черняховського. За це був нагороджений перехідним мечем королеви Великої Британії

Факт 2: “Залізний генерал” та перший український військовий на обкладинці Time

Військовий геній Залужного за час повномасштабного вторгнення РФ підкорив світ. Так, 26 вересня 2022 року авторитетний журнал Time помістив портрет головнокомандувача ЗСУ на обкладинку, підписавши його фото вкрай лаконічно: “Генерал”. На думку редакції журналу, українська армія навряд чи досягла б таких успіхів без свого командувача.

З дитинства мріяв бути солдатом: сім фактів про "залізного генерала" Залужного, який святкує 50-річчя. Фото

Залужний став першим українським військовим, що потрапив на обкладинку журналу, на якій раніше з’являлися Монтгомері, Бредлі, Абрамс та Паттон.

Окрім того, у 2022 році Залужнй увійшов у сотню найвпливовіших людей світу за версією Time.

Ба більше, ще у квітні 2022 року, після розгрому окупаційних військ на Київщині, який західні аналітики охрестили “блискучим”, з легкої руки журналістів видання Politico Залужний отримав “титул” “Залізного генерала”, який відтоді нерозривно асоціюється з українським головкомом.

У своєму аналітичному матеріалі Politico зазначило, що “командувач стане легендарною постаттю в історії України. Адже успіхи української армії здивували весь світ”.

“Генерал є уособленням нового покоління українських офіцерів, яке формувалося під час 8-річної війни на Донбасі та на навчаннях з НАТО. ЗСУ вдалося змінити авторитарну сутність, яку сформував радянський військовий вишкіл”, – підкреслювало американське медіа.

Факт 3: підтримує реформу армії за стандартами НАТО і мріє “проїхатися на танку по Арбату”

Головнокомандувач ЗСУ послідовно дотримується принципу, що реформи в армії слід починати зі зміни світогляду та ставлення до людей у головах українських командирів. Він переконаний, що українська армія має очиститися від “совкового” спадку, зокрема, у ставленні командирів до підлеглих.

“Загальний курс на реформування Збройних сил України відповідно до принципів і стандартів НАТО залишається незворотним. І ключове тут — принципи. Зміни мають відбутися перш за все у світогляді і ставленні до людей. Я б хотів, щоб ви повернулися обличчям до людей, до своїх підлеглих. Моє ставлення до людей не змінювалося протягом всієї моєї служби”, – казав Залужний.

З дитинства мріяв бути солдатом: сім фактів про "залізного генерала" Залужного, який святкує 50-річчя. Фото

Головком впевнений, що нове покоління молодих офіцерів за 5 років зможе повністю змінити армію.

“Це не цапи-відбувайла, як, наприклад, у російській армії, а реальні помічники, які за певним функціоналом скоро підмінять офіцерів. Ми вже почали цей рух, і зворотного шляху немає”, – стверджує Залужний.

Він також заявляв, що доповіді по картам та написання бойових наказів вже зжили себе, і він хоче відійти від цього. Під час навчань він так “творчо” використовував документи, що навчання проходили більш ритмічно. Саме Залужний у 2021 році командував навчаннями ЗСУ, коли українська армія вперше спробувала у дії безпілотники Bayraktar.

З дитинства мріяв бути солдатом: сім фактів про "залізного генерала" Залужного, який святкує 50-річчя. Фото

Також Залужний якось пожартував, що мріяв би проїхатися на танку по Москві. Про це він сказав у програмі “Рандеву” Яніни Соколової на “5 каналі”, відповідаючи на запитання глядачки, чи хотів би проїхатися по Красній площі.

“Мабуть, так. По-чесному. І по Арбату теж. Але акуратно, бо це пам’ятник”, – з посмішкою відповів Залужний.

Однак потім додав: справжньою його мрією є звільнення усіх окупованих українських земель, включно з Донецьком, Луганськом та Кримом.

Факт 4: був упевнений, що вторгнення РФ неминуче і прагне зробити так, щоб Росія боялася України, немов вогню

На посаду головнокомандувача Збройних сил України Залужного призначили влітку 2021 року. Тоді загроза повномасштабного вторгнення Росії вже почала зростати. І вже у вересні новопризначений головком заявив: вторгнення неминуче, тож треба готуватися давати відсіч ворогові.

“Загроза повномасштабної агресії є, була й буде далі. Наше завдання як ЗСУ – не чекати манни небесної, ми маємо до цього готуватися. І ми для цього все робимо”, – казав він.

З дитинства мріяв бути солдатом: сім фактів про "залізного генерала" Залужного, який святкує 50-річчя. Фото

Залужний неодноразово заявляв, що для нього війна з РФ розпочалася ще у 2014 році. У липні того року він був призначений заступником командира сектору “С” у зоні АТО у Донецькій області. Командував батальйоном у боях під Дебальцевим. Керував майже всіма створеними на Донбасі військовими формуваннями. У 2018 – 2019 був першим заступником командувача Об’єднаних Сил – начальником штабу ООС.

Хоча в серпні 2017 року Залужний отримав звання генерал-майора, він не перевівся на штабну роботу, а продовжував службу на передовій. І через 4 роки став генерал-лейтенантом, а в березні 2022 року указом президента Залужному було присвоєно звання генерала – найвище військове звання в українській армії..

При цьому Залужний впевнений, що навіть перемога України не поставить остаточну крапку у війні між Росією та Україною.

“Знаючи те, що я знаю про росіян не з чуток, наша перемога не буде фіналом. Наша перемога стане можливістю перевести подих і підготуватися до наступної війни”, – заявляв він у 2022 році.

Єдиним способом не допустити повторення війни, на думку Залужного, є створення потужної та сучасної української армії.

З дитинства мріяв бути солдатом: сім фактів про "залізного генерала" Залужного, який святкує 50-річчя. Фото

“Наша перемога – це, однозначно, звільнення всієї окупованої території України. Усю територію має бути звільнено. Але цього замало. Україна як держава має зробити все, щоб усе, що почалося 24 лютого 2022 року, ніколи не повторилося… “Світовій історії відомі держави, які живуть та показують, що краще їх не чіпати. Саме такою державою має стати Україна”, – казав головнокомандувач в інтерв’ю Дмитру Комарову.

Він також додавав, що усі окупанти мають бути знищені.

“Ми вб’ємо їх усіх! Наші діти їх знатимуть, на жаль, не з казок як абсолютне зло, з яким треба боротися”, — підкреслив Залужний в одному з інтерв’ю.

Факт 5: відмовився від спадку на користь ЗСУ

У січні 2023 року видання New York Times оприлюднило інформацію про те, що Залужний отримав мільйон доларів у спадок від американця українського походження, розробника програмного забезпечення компанії Microsoft Григорія Степанця.

Степанець не був родичем Залужного, тож його рішення обрати спадкоємцем українського головкома стало несподіванкою для самого генерала. Втім, що робити з успадкованим мільйоном доларів, Залужний довго не думав: він передав усі гроші на потреби української армії.

З дитинства мріяв бути солдатом: сім фактів про "залізного генерала" Залужного, який святкує 50-річчя. Фото

Окрім американських журналістів інформацію про спадок підтвердили й у Генштабі.

Факт 6: Залужний щасливий у шлюбі, найкращим відпочинком для нього є походи й подорожіо Україною

Валерій Залужний та його дружина Олена, що до війни працювала фінансисткою в “Укргазбанку”, одружені вже понад 20 років. Однак досі зберегли кохання один до одного. Генерал зізнавався, що Олену вважає найближчою людиною та справжньою “половинкою”. На загал це зворушливе ставлення до коханої час від часу проявляється у сповнених ніжності дописах у соцмережі , присвячених дружині.

З дитинства мріяв бути солдатом: сім фактів про "залізного генерала" Залужного, який святкує 50-річчя. Фото

У подружжя є двоє доньок. Старша пішла шляхом батька і стала військовою: вона служить у Київському гарнізоні. Молодша ж донька Залужного вирішила присвятити життя порятунку людей: вона навчається у медичному університеті.

Генерал Залужний також має хобі: він любить походи та поїздки Україною, у них його завжди супроводжує кохана дружина.

“У мене ще з піонерських часів залишилася пристрасть до подорожей, як правило, піших: одягаю спортивний костюм і йду знайомитися з містом”, – ділився в одному з інтерв’ю головком.

Також ЗМІ писали, що Залужний любить музику у стилі диско та Rammstein, а ще котиків в Instagram.

Факт 7: зберіг скромність та людяність

Величезна відповідальність, що впала на плечі Залужного після початку повномасштабного вторгнення, те, що доводиться ухвалювати рішення, від яких залежать життя людей, не притлумило людяності головнокомандувача ЗСУ.

Так, “залізний генерал” у фільмі “Рік” Дмитра Комарова зізнався: плакав, коли повідомляв матері пілота гелікоптера, що літав до заблокованого Маріуполя, що її син загинув.

З дитинства мріяв бути солдатом: сім фактів про "залізного генерала" Залужного, який святкує 50-річчя. Фото

“Будучи головнокомандувачем, не хочеться зізнаватися в якихось слабкостях. Але знову ж повторюся: я – людина. Одного разу я плакав, коли мама шукала свого сина. Він був пілотом вертольота і літав до Маріуполя”, – розповів “Залізний генерал” у фільмі “Рік”.

За його словами, на момент розмови з жінкою ще жевріла надія, що воїн живий. Мама пілота надіслала Залужному останнє повідомлення від сина, в якому військовий просив розповісти про нього, якщо він загине.

Однак згодом стало відомо, що льотчик був убитий окупантами і генералу треба було повідомити про це матері загиблого.

“Коли я намагався з нею обговорити це, у мене сил не вистачило”, — зізнався головнокомандувач ЗСУ.

Ще один “штрих” до портрету Залужного додало видання ВВС у червні 2023 року. Описуючи перший етап російського вторгнення та реальні настрої серед представників політичної влади у Києві, видання зазначило, що тоді в уряді активно обговорювалася ідея підриву усіх мостів у Києві, аби завадити росіянам прорватися до урядового кварталу.

З дитинства мріяв бути солдатом: сім фактів про "залізного генерала" Залужного, який святкує 50-річчя. Фото

Як вдалось дізнатись журналістам, на той момент один із високопосадовців уряду зателефонував тодішньому голові Служби безпеки України Івану Баканову і вимагав, щоб той наказав спецпідрозділу підірвати мости через Дніпро. Баканов же зателефонував Залужному, проте той відмовився йти на такий крок.

“Підірвати мости? У жодному разі! Це буде зрада тих, хто залишився на лівому березі Дніпра – і військових, і цивільних”, – безапеляційно відреагував тоді головнокомандувач ЗСУ.

При цьому в оточенні генерала про нього говорять як про досить скромну людину. Так, коли колишня радниця Залужного Людмила Долгоновська надумала писати про нього книгу і звернулася до головнокомандувача за дозволом – він не одразу дав згоду.

З дитинства мріяв бути солдатом: сім фактів про "залізного генерала" Залужного, який святкує 50-річчя. Фото

“Він спочатку сказав: “Нема тобі чим зайнятися. Краще поспи”. Але потім: “Добре, пиши”, — сказала Долгоновська в інтерв’ю “Новинарні”.