На жaль дuвa не трапuлося… Жaxлuва знахідка у бpаmській мoгuлі пoхoвaлa всі надії. Під Харковом знайдено тlло відомо київського активіста ФОТО

Без категорії

У Харківській області у братській могилі знайшли документи київського активіста Сергія Федорівського. Він був на фронті, зв’язок із ним зник ще минулого року. Рідні та друзі сподівалися, що Сергій поранений та потрапив у полон, рано чи пізно він знайдеться.

Тіло знайшли у братській могилі під Харковом: що відомо про загиблого київського активіста

Однак дива не сталося: з особистих речей стало зрозуміло, що одне з тіл у могилі належить Сергію Федорівському

Документи знайшли у братській могилі

На території звільненої Харківщини розпочалася ексгумація знайдених тіл українців. Вони загинули у квітні під час відступу. Місцеві жителі розповідали, що росіяни зібрали тіла наших військових у дві вантажівки та скинули у яму на цвинтарі.

Під час ексгумації знайшли документи на ім’я Сергія Федорівського. Це київський активіст, якого багато хто знав.
“На початку повномасштабного вторгнення Сергій вступив до батальйону київської тероборони. Я займалася волонтерством, і ми передавали їм речі. Мала передати йому чергову посилку, яку він просив, написала йому. А він відповів, що вже не в Києві, а на фронті, на Харківщині, й не знає, коли зможе все забрати. Написав, що він у тому місці, куди посилки не довозять. Виявилося, що з ТрО він перевівся до 112-ї бригади.

Військові часто не відразу виходять на зв’язок, якщо на якомусь завданні. Але в нас була домовленість, що у такому разі він повідомляє, що зайнятий, потім забере. Але такого, щоби Сергій зовсім не відповідав, ніколи не було. Через три дні він не відгукнувся, і повідомлення не було прочитано. Тоді я почала хвилюватися і написала його другу. Він повідомив, що Сергій зник, під час відступу їхня машина не вийшла. Ми тоді не писали про це, бо сподівалися, що він у полоні, а публікація може лише нашкодити йому. Але тепер його документи виявили у братській могилі”, – розповіла його знайома Катерина Чепура.
Батьки Сергія до останнього сподівалися, що син живий. Але з особистих речей стало зрозуміло, що Сергій загинув.

Боровся з російськими товарами.

Сергій входив до української громадської організації “Відсіч”. Він брав активну участь у всіх їхніх заходах.

“Він дуже багато робив. Зазвичай на раннє розклеювання листівок, коли потрібно рано-вранці піднятися, погоджувалися 2-3 людини, і обов’язково серед них був Сергій. Він був дуже веселим, для нього все було просто. З принципових питань, коли хтось не погоджувався з нашою позицією, не поділяв наших принципів, дратував, то Сергій завжди казав: “Вони потім зрозуміють. Давайте робити те, що можемо”. Він до всього ставився із позитивом”, – каже Чепура.
Сергій був єдиним військовим, який завжди повертав волонтерку, якщо вона не підійшла. Зазвичай військові зайняті, тож непотрібні речі вони просто відправляють у “загальний котел” і забувають. А Сергій завжди писав, якщо щось із різних причин не підійшло. Та питав, кому він може це передати, кому це потрібніше.

Організація займалася боротьбою із російськими товарами. А Сергій багато читав, багато знав про це, оскільки його робота була пов’язана з аналітикою ринку.

Ще Сергій дуже любив собак. “Десь у 2015 році він із фронту забрав собаку та назвав її Монка. Його тоді підвезли до Кропивницького, а далі із собакою не брали, і він вирішив йти пішки до Умані. Його дівчина попросила знайомого підвезти Сергія, і йому було дуже незручно, що вона потурбувала людину через це. Він узагалі любив усіх собак.

Тіло знайшли у братській могилі під Харковом: що відомо про загиблого київського активіста

Тіло знайшли у братській могилі під Харковом: що відомо про загиблого київського активіста
А ще він дуже хотів пройти пішки з Умані чи з Києва до Угнева, найменшого міста в Україні. Він часто про це говорив, але плани постійно змінювалися, і він так і не зробив цього”, – каже його знайома Юлія Потапенко.

Був активним та небайдужим

Сергій народився 1993 року в селі Тальянки Черкаської області. 11 листопада йому виповнилося б 29 років. До 4-го класу він навчався у рідному селі, потім переїхав до Умані, ходив до школи № 14. А після 9-го класу пішов до Уманського педагогічного коледжу ім. Т. Шевченка на факультет іноземних мов.

Тіло знайшли у братській могилі під Харковом: що відомо про загиблого київського активіста

Він мріяв вступити до Київського університету ім. М. Драгоманова на факультет політології та права. Свою мрію він здійснив. У 2014 році він став добровольцем і брав участь у російсько-українській війні на Донбасі. Спочатку у складі ДУК “Правий сектор”, потім перевівся до медичного батальйону “Госпітальєри”. А пізніше – до 8-го батальйону УДА “Аратта”. Був нагороджений нагрудним знаком “Залізний хрест” і медаллю “За жертовність та любов до України”.

Він неодноразово балотувався до Уманської міської ради.

За словами його однокласниці Вікторії Нестеренко, вони разом навчалися у школі до 9-го класу.

Тіло знайшли у братській могилі під Харковом: що відомо про загиблого київського активіста

“Після 9-го класу він перейшов до ліцею, наші дороги розійшлися. А зустрілися ми з ним випадково 2018 року в Києві на мітингу. Тоді він уже був відомим активістом, цікавився політикою. Ми часто з ним опинялися на мітингах, акціях, зустрічалися біля судів. Якщо він бачив якусь несправедливість, яка діялася в Умані, то обов’язково писав про це в соцмережі”, – згадує Вікторія.
Тіло знайшли у братській могилі під Харковом: що відомо про загиблого київського активіста
Разом вони хотіли вступити до організації “Демократична Сокира” в Умані, щоб брати участь у політичному житті рідного міста. Проте цим планам завадила війна. Сергій був дуже активним та небайдужим. Він міг до глибокої ночі стояти у дворі під час обшуків у Riffmaster чи Юлії Кузьменко. Потім дзвонив Вікторії, оскільки вона правозахисниця, питати, чи має право поліція робити те й те.

Він бував на судових засіданнях у справі Стерненка, підтримував автора книги про Стуса Вахтанга Кіпіані.

Окрім громадського руху “Відсіч”, Сергій брав участь у спільноті “Мова об’єднує”, Русі опору капітуляції, щоб захищати українську мову. Також був співзасновником ресурсу Pingvin.pro, присвяченого IT, технологіям, іграм, кіно.